Odkrywamy mało znane polskie skarby – zamek Czocha

To jeden z najpiękniejszych zamków, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. Piękna sylwetka, malownicze otoczenie oraz liczne tajemnice związane z tym obiektem sprawiają, że zamek Czocha jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez liczne wycieczki z całego kraju. Na czym polega fenomen tej budowli?

O zamku Czocha

Zamek Czocha powstał w pierwszej połowie XIII wieku jako jedna z wielu budowli obronnych służących Piastom śląskim. Podobnie jak atrakcje miasta Tychy, które warto zobaczyć, tak samo i ten zamek warto odwiedzić. Zamek ten dość często zmieniał swych właścicieli, a w XVIII wieku został poważnie zniszczony w trakcie pożaru. Odbudowany, w XIX wieku przemienił się we wspaniałą rezydencję, której właściciel zdobył sławę jako wielki kolekcjoner dzieł sztuki. Najciekawszym okresem w dziejach zamku Czocha są jednak lata II wojny światowej. Niemcy strzegli tego obiektu z niezwykłą troską, a to pobudza wyobraźnię.

Co jeszcze wiemy o zamku Czocha?

Warto do tego dodać, iż pod zamkiem odkryto ślady wielu tuneli i korytarzy, stworzonych właśnie podczas II wojny światowej. Czy służyły one tylko jako kryjówki, w których chowano zrabowane w czasie wojny dzieła sztuki? Czy rację mają Amerykanie, według których na zamku Czocha Niemcy mogli prowadzić badania nad bronią rakietową? Te pytania wciąż nurtują wielu miłośników historii i wojennych tajemnic.

Zamek Czocha to ciekawy cel wycieczki dla każdego. Dziś turyści mogą bez przeszkód zwiedzać wiekowe wnętrza, w gronie których znajduje się m. in. wspaniała Sala Rycerska z tajnym przejściem. Warto też zwrócić uwagę na książęcą komnatę, ozdobioną wielkimi lustrami. Robi ona ogromne wrażenie, a wizyta w tym pomieszczeniu na długo pozostaje w pamięci wszystkich zwiedzających.