Tych 4 rzeczy o Morzu Bałtyckim z pewnością nie wiedziałeś!

Wiele osób wyczekuje tych kilku ciepłych miesięcy w roku, aby wyjechać na parę dni i odpocząć od pędu codziennego życia.

Niestety mało kto jest zainteresowany samym morzem. A przecież Bałtyk może jeszcze nie jednym zaskoczyć! Skrywa wiele ciekawostek i tylko czeka, aby ktoś je odkrył. A ty, jesteś gotowy?

Morze Bałtyckie skute lodem

Trudno sobie wyobrazić, aby całe morze mogło zamarznąć. Istnieją jednak stare kroniki, które to potwierdzają. W roku 1423 powstał zapis, mówiący o możliwości przeprawienia się z Gdańska, aż do wysp duńskich. I to za pomocą sań!

Później także dochodziło do podobnych rzeczy, ale już nie na taką skalę. Morze Bałtyckie nieraz pokryte było grubą warstwą kry. Przypadek najbardziej zbliżony do tego z epoki Średniowiecza miał miejsce w roku 1987. Wtedy to wody zostały skute krą aż w 96%.

Niski poziom soli w Bałtyku

Poziom zasolenia Morza Bałtyckiego wynosi średnio 7%. Jest to stosunkowo niski wynik i na co dzień widać tego efekty. Sól rozpuszczona w wodzie hamuje rozwój glonów, przez co kolor morza od razu jest przyjemniejszy dla oka. W polskim morzu jednak występowanie glonów jest niemal na porządku dziennym. Teraz znana już jest przyczyna takiego zjawiska.

Morze Bałtyckie – Uwaga rekin!

Tak, to nie jest błąd. W Morzu Bałtyckim naprawdę występują trzy gatunki rekinów. Są to żarłacz śledziowy, koleń oraz rekinek psi, ale nie ma powodu do obaw. Choć największe żarłacze osiągają nawet 3 metry, są to z reguły pojedyncze osobniki, których nie sposób spotkać bezpośrednio przy plażach.

Zabójcze meduzy w morzu Bałtyckim

Kolejną ciekawostką o Morzu Bałtyckim jest fakt, że poza rekinami, zamieszkują je również meduzy. I nie jest tu mowa wyłącznie o popularnej i niegroźnej Chełbi Modrej. Otóż na głębokich wodach żyje również Bełtwa Festonowa- największy gatunek meduzy na świecie. Jego średnica dochodzi nawet do dwóch metrów. Zaś jej parzydełka zawierają jad bolesny dla człowieka, ale w żadnym razie nie jest on dla niego śmiertelny.

I jak? Czy artykuł zdołał was czymś zaskoczyć? A może te wszystkie ciekawostki o Morzu Bałtyckim były wam już znane? Jeśli tak, to jeszcze więcej ciekawych faktów o Morzu Bałtyckim znajdziesz w serwisie https://www.dziwnow24.pl/.