Babie lato w polskich górach

Ciepłe dni i mieniące się kolorami szlaki zachęcają do wędrówek i wypoczynku na łonie przyrody.

Beskidzie szlaki

W BESKIDZIE ŚLĄSKIM

Powędrujmy Doliną Białej Wisełki do malowniczych wodospadów — Kaskad Rodła. To trasa łatwa nawet dla rodzin z dziećmi. Wytrwalsi piechurzy mogą stąd zdobyć Baranią Górę.

W Szczyrku wjedziemy kolejką na Skrzyczne. Odpoczniemy, podziwiając pasma Żywiecczyzny. Można iść dalej na Malinowską Skałę, gdzie czeka nas strome podejście i widok na skałki. Trochę wysiłku i jesteśmy na Przełęczy Salmopolskiej z zajazdem i panoramą.

Z Ustronia, ścieżkami wzdłuż potoku, wejdziemy na Równicę. To trasa o średnim stopniu trudności. Zobaczymy stąd m.in. Czantorię, Skrzyczne i Baranią Górę w jesiennej szacie, a odpoczniemy np. w słynnej karczmie „Koliba pod Czarcim Kopytem”.

W BESKIDZIE ŻYWIECKIM

Z Rajczy lub Węgierskiej Górki wyruszymy na Halę Boraczą. Na tym nietrudnym szlaku zachwycą nas słoneczne polany i bukowe zagajniki. Na hali nie będziemy mogli oderwać wzroku od widoków: Lipowskiego Wierchu i Rysianki.

Z Korbielowa dotrzemy na Halę Miziową. Podejście jest dość długie i bywa strome. Po relaksie w schronisku warto zebrać siły i wejść na Pilsko. Widać stąd tatrzańskie szczyty, m.in. Genach i Babią Górę.

Z Zawoi dojdziemy do schroniska Markowe Szczawiny. Stąd Percią Akademików i trzymając się łańcuchów, wejdziemy na Babią Górę. Trasa niełatwa, ale czeka nas piękna panorama na wszystkie strony świata.

W BESKIDZIE SĄDECKIM

Z Barcic dojdziemy na zalesioną Makowicę, mijając wieżę w Woli Kroguleckiej. Ze szczytu zejdziemy do schroniska Cyrla, by na polanie Kretówki podziwiać zachód słońca. Na trasie są strome i niełatwe odcinki.

Z Jaworek przez polanę Obidza dojdziemy na Radziejową, skąd ujrzymy panoramę m.in. Pienin. To trasa dość długa, ale raczej łatwa.

Na Szlaku Cerkwi Łemkowskich wokół Krynicy-Zdrój odwiedzimy zabytkowe budowle z oryginalnym wystrojem. Na rowerze objedziemy szlak w jeden dzień.

Magiczne trasy po Karkonoszach

Ze Szklarskiej Poręby, mijając Wodospad Kamieńczyka, dotrzemy na Szrenicę. Stąd już niedaleko do rezerwatu Śnieżne Kotły, gdzie zachwycą nas granitowe skały i widoki jak z… Alp. Szlak jest miejscami stromy i wymaga wysiłku.

Spod Świątyni Wang w Karpaczu wiedzie szlak na Słonecznik, granitową formację, której część przypomina ludzką postać. Stąd wejdziemy na Śnieżkę, by zachwycić się widokami oraz obserwatorium w kształcie latających talerzy. Trasa jest urozmaicona, ale dość długa.

Z Jagniątkowa przez Piekielną Dolinę zawędrujemy nieuciążliwym szlakiem na górę Chojnik. Ta trasa przez bukowy las i głazowisko jest jedną z najpiękniejszych w Karkonoszach.

Bieszczadzkie połoniny

Z Wetliny powędrujemy na Połoninę Wetlińską. Trasa to wznosi się. to opada, prowadzi wśród skał lub przez leśną gęstwinę. Widoki są tu niezwykłe, ale najpiękniejszy jest ponoć za-chód słońca przy schronisku Chatka Puchatka.

Z Ustrzyk Górnych udamy się na Połoninę Caryńską. To strzelisty masyw, który jest położony centralnie w Bieszczadach. Mamy więc oszałamiającą panoramę 360 stopni! Trasa nie jest długa, ale przyda się dobra kondycja.

Z Wołosatego dotrzemy na Tarnicę, najwyższy tutejszy szczyt, by rozkoszować się widokami na ukraińską stronę gór. Trasa wiedzie przez płaskie, ale i strome odcinki i jest dość długa.