Hiszpania dla ciekawych. Co warto zobaczyć w Granadzie?

Granada jest jednym z najpiękniejszych miast w Hiszpanii, a znajdujące się na jej terenie zabytki zrobią wrażenie nawet na tych najbardziej wymagających turystach. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po jej terenie?
Granada przyciąga już samym swym położeniem. Hiszpańska Andaluzja jest przecież jednym z najważniejszych regionów turystycznych tego kraju, co przekłada się m.in. na ilość osób zwiedzających Granadę. Wielkim walorem tego miasta jest też bliskość pasma górskiego Sierra Nevada, chętnie odwiedzanego i przez amatorów sportów zimowych, i przez tych, którzy stawiają na piesze wędrówki górskie.

A co z turystami, którzy w czasie wycieczki po Granadzie chcą lepiej poznać jej dzieje? I dla nich atrakcji nie zabraknie. Zwiedzanie Granady warto zacząć od zwiedzenia Alhambry, która jest jednym z najpiękniejszych i najpotężniejszych kompleksów pałacowych w całej Europie. Wzniesiona jeszcze w czasach Maurów, rozbudowana w czasach Karola V, do dziś zachwyca zarówno swoją architekturą, jak i pięknymi ogrodami. W skład tego potężnego kompleksu wchodzi kilka obiektów. Ważnym zabytkiem jest tu pałac Karola V, obecnie wykorzystywany jako placówka muzealna, oraz Alcazaba – najstarsza część kompleksu, pamiętająca czasy arabskiej dominacji. Pałace Nasrydów, piękne dziedzińce i ogrody pełne roślin – oto najważniejsze powody, dla których warto odwiedzić to miejsce. Ważnym punktem w programie wycieczki po Granadzie będzie też spacer po Albacin – arabskiej dzielnicy, mogącej się pochwalić historycznym charakterem i gęstym labiryntem wąskich uliczek. W tej części miasta czekają takie atrakcje, jak pałac Palacio Dar al-Horra, dawne łaźnie arabskie oraz Kościół Zbawiciela, który stoi na ruinach dawnego meczetu.

Granada może się również pochwalić dzielnicą cygańską, znaną obecnie głównie z pokazów flamenco oraz Museo Cuevas del Sacromonte,do którego warto zajrzeć. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście jest Catedral de Santa María de la Encarnación – potężna katedra, w której znajduje się wiele cennych zabytków sakralnych. Wyróżnia się tu Kaplica Królewska, w której spoczywają Królowie Katoliccy: Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński. Punkt widokowy Mirador de San Nicolás oraz ogrody Carmen de los Mártires to kolejne skarby miasta. Dla tych, którzy do Granady zaglądają całą rodziną, ciekawym miejscem będzie również Parque de las Ciencias – interaktywne muzeum naukowe, założone pod koniec XX wieku.