Zwiedzanie Budapesztu w czasach koronawirusa

Budapeszt, stolica Węgier, miasto tętniące życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Za co ludzie kochają to europejskie miasto? Przede wszystkim jest bardzo dobrze skomunikowane. Posiada sieć metra, linie tramwajowe i autobusowe. W trakcie remontu metra kursują zastępcze autobusy. Jeśli chodzi o komunikację miejską to nie ma co narzekać. W dodatku bilety na metro, autobus czy tramwaj są takie same i w tej samej cenie. W przypadku pociągów bilet jest ważny 24h w jedną stronę. Można oczywiście zwiedzać miasto spacerując, ale na to potrzeba kilku dni i dobrej pary butów.

W 2020 roku turystyka została mocno wystawiona na próbę. Podróżowanie było bardzo utrudnione. Po wprowadzeniu szczepień na rynek zostało to nieco ułatwione dla tych, którzy to szczepienie przyjęli. Co jednak z osobami, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą się zaszczepić a nadal chcą podróżować? Oczywiście jest taka możliwość, jednak zanim wybierzemy się poza granice swojego kraju warto zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami i restrykcjami. Słyszy się, że niektóre kraje całkowicie chcą znieść lockdown. Wśród tych krajów jest między innymi Dania i Norwegia.
Chociaż Węgry nie ogłosiły całkowitego zniesienia restrykcji to od lipca 2021 zniesiono podział na zaszczepionych i niezaszczepionych, co oznacza że każdy może wejść do restauracji, również zniesiono nakaz noszenia maseczek (nie dotyczy to szpitali).

Osoby, które chciałyby się wybrać poza granice Polski a nie są zaszczepione i nie chcą robić testów mogą się wybrać na Węgry pociągiem. W zależności z której części Polski wyrusza pociąg, podróż może potrwać do 20 godzin. W takim przypadku preferowane jest wybieranie wagonów sypialnych, ponieważ tak długa podróż w przedziale na fotelu może być męcząca i zniechęcająca.

Co warto zobaczyć? W Budapeszcie jest wiele ciekawych miejsc. Warte uwagi są: Parlament (zwłaszcza nocą), Baszta Rybacka, Wyspa Małgorzaty (słynna fontanna z iluminacjami dźwiękowymi i świetlnymi), Bazylika św. Stefana (warto wjechać na samą górę, widok zapiera dech w piersi), Plac Bohaterów i wiele innych. Bardzo popularne są również łaźnie termalne.

Gdzie zjeść? Na kawę warto wpaść do Marty’s Kitchen & Bar, przepiękne wnętrze i bardzo dobra kawa. Obiad w zależności jaką kuchnię wybierzemy, można wybrać się na przykład do Vapiano – jest to włoska kuchnia z ręcznie robionymi makaronami a na kolację i wino warto się wybrać do Felisatapas Bar niedaleko Bazyliki św. Stefana – przemiła obsługa i przepyszne hiszpańskie jedzenie. Warto wiedzieć, że w tym momencie na Węgrzech do każdego rachunku doliczane jest 12% za tak zwany serwis. Oznacza to, że napiwek jest już wliczony w cenę i nie ma potrzeby zostawiać dodatkowego napiwku.

Budapeszt jest stolicą Węgier i mieści się w Europie, niektórych może zdziwić fakt iż ludzie mówią tam głownie po węgiersku. Oczywiście nie chodzi tutaj o turystów czy studentów z zagranicy, których tam nie brakuje natomiast rodowitych Węgrów. Niestety bardzo mała ilość osób mówi po angielsku, nawet ludzie młodzi jeżeli już mówią to słabo. Nie powinno nas to jednak zniechęcać do odwiedzenia tego pięknego miasta ponieważ w hotelach nie ma problemu z dogadaniem się po angielsku a bardzo dużo można wytłumaczyć na migi.