ketrzyn

Mazurskie perełki. Kętrzyn

Z jakimi ciekawostkami są najczęściej kojarzone Mazury? Dla większości osób ta kraina to przede wszystkim jeziora oraz potężne kompleksy leśne. Malownicze zatoki oraz pełne ptaków wyspy to najważniejsze, choć niejedyne atrakcje turystyczne tej krainy. Nie brak tu cennych zabytków oraz pamiątek z czasów II wojny światowej. Przyciągają też ciekawe miasta, na terenie której z historycznymi obiektami można się spotkać niemal na każdym kroku. Wśród tych miast, w których warto zatrzymać się w czasie wycieczki po Mazurach, ważne miejsce zajmuje Kętrzyn. Leżące nieco na skraju Krainy Wielkich Jezior miasto może oczarować wspaniałą zabudową oraz perełkami dawnej architektury, dzięki której nadal żywa jest tu pamięć o Krzyżakach. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Kętrzyn, znany z pobliskiej Gierłoży i Wilczego Szańca, sam w sobie może zafascynować turystów swą długą historią. Na terenie miasta, które swego czasu było jednym z najważniejszych punktów na mapach państwa krzyżackiego, do dziś można się spotkać z pamiątkami po wspaniałej historii tego miasta. Ciekawie prezentuje się tutejszy rynek oraz pozostałości miejskich fortyfikacji. Wielkim skarbem architektury sakralnej jest ewangelicki kościół św. Jana, będący pamiątką z XV stulecia. Inną perełką sakralnej architektury jest tu neogotycka świątynia p. w. św. Katarzyny, której charakterystyczna wieża już z daleka przyciąga uwagę.

Odwiedzając przepiękne Mazury, skuś się również na zwiedzanie najlepszych zabytków i atrakcji w Olsztynie.

Sławę miasto zawdzięcza jednak dwóm obiektom, które intrygują turystów najmocniej. Tym pierwszym jest dawny zamek krzyżacki. Swego czasu był on zaliczany do najpotężniejszych twierdz, jakie Krzyżacy wnieśli na ziemiach polskich. Odbudowany po poważnych zniszczeniach z czasów II wojny światowej, jest dziś bardzo ważnym miejscem. Wycieczki chętnie oglądają odrestaurowane fragmenty zamku, ich uwagę przyciąga również mieszczące się w murach tej budowli muzeum. Zgromadzono w nim nie tylko ciekawą kolekcję obrazów oraz gotyckich rzeźb, ale i ciekawy zbiór masońskich sprzętów. Masoneria to kolejna atrakcja Kętrzyna. Ci, których fascynują opowieści o masonach oraz ich tajemniczych lożach, mogą takie zabytki ujrzeć właśnie w Kętrzynie. Dawna loża masońska z połowy XIX wieku do dziś jest jedną z najciekawszych budowli na terenie tego miasta.