Olsztyn: co warto zobaczyć w tym mieście?

est najważniejszym ośrodkiem turystycznym na terenie Pojezierza Olsztyńskiego, a spacer po jego ulicach to jedyna w swoim rodzaju podróż w czasie. Olsztyn zachwyca, a jego atrakcje wciąż wzbudzają zachwyt. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po stolicy Warmii?

Olsztyn turystycznie – wstęp

Dzieje Olsztyna sięgają pierwszej połowy XIV wieku, a o jego długiej historii do dziś przypominają nam tutejsze zabytki. Jednym z tych najważniejszych jest Zamek Kapituły Warmińskiej, który wzniesiono w połowie XIV wieku w zakolu rzeki Łyny. Ta potężna, gotycka budowla to nie tylko turystyczna wizytówka miasta, ale i siedziba muzeum, które z pewnością warto zwiedzić podczas pobytu na terenie Olsztyna. Znaczną część wystawy poświęcono tu najważniejszemu mieszkańcowi zamku – Mikołajowi Kopernikowy, który w Olsztynie przebywał w 1521 roku. Przypomina o nim również inna atrakcja – pomnik w formie ławeczki, który ustawiono tuż przy wejściu na olsztyński zamek.

Olsztyn, czyli nowoczesna urbanistyka

Olsztyn to również ciekawy układ urbanistyczny z czasów średniowiecza oraz wspaniałe fortyfikacje, godnie reprezentowane m. in. przez Wysoką Bramę z XIV wieku. Ta ceglana budowla liczy sobie cztery kondygnacje, a jej gotycki szczyt zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie warmińskiej stolicy. Kto trafi na Rynek, ten będzie mógł nacieszyć się widokiem pięknych kamienic o reprezentacyjnych elewacjach oraz tak ciekawym zabytkiem, jakim jest Stary Ratusz.

A co z zabytkami sakralnymi w Olsztynie?

Na ich brak w Olsztynie nie można narzekać, przy czym podczas wycieczki po tym mieście warto skupić się na gotyckiej katedrze św. Jakuba. Wzniesiona w połowie XIV wieku, uwagę przyciąga wysoką wieżą oraz ciekawymi kaplicami, które dobudowano w XVIII stuleciu. W kościelnym wnętrzu uwagę przyciąga gotycki tryptyk oraz obraz Natki Boskiej Różańcowej, intrygują też potężne rzeźby, które przedstawiają św. Andrzeja i św. Jakuba Starszego. Kościół ten warto odwiedzić również z tego względu, iż w latach 1898-1900 organistą był tu Feliks Nowowiejski, kompozytor, który w dziejach polskiej muzyki zapisał się przede wszystkim dzięki „Rocie”.

Olsztyn turystycznie – podsumowanie artykułu

Zwiedzanie Olsztyna to wspaniała przygoda, na którą z pewnością warto postawić. Ten popularny ośrodek turystyczny może się pochwalić rewelacyjnym zagospodarowaniem, zatem każdy z nas bez problemów znajdzie tu dla siebie tanie noclegi o każdej porze roku. W takim przypadku można nie tylko na spokojnie odkrywać skarby tego miasta, ale i urządzać ciekawe wycieczki po jego najbliższej okolicy.

Artykuły o wielu ciekawych atrakcjach turystycznych znajdziesz w serwisie nakoncuswiata.pl.