kalisz

Wyjątkowe atrakcje Kalisza

Kalisz to drugie po Poznaniu, największe miasto województwa wielkopolskiego. Położony w malowniczym zakolu rzeki Prosny gród, był niegdyś niezwykle ważnym punktem na trasie bursztynowego szlaku łączącego Rzym z Bałtykiem. Historia Kalisza sięga aż II w naszej ery gdy z swoim dziele „Geografia” wspomniał o nim uczony Ptolemeusz. Zapis ten sprawił że Kalisz to może się poszczycić najstarsza metryka spośród wszystkich, polskich miast.

Niewątpliwą atrakcją miasta jest Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu- Zawodziu. Obiekt usytuowany w starej części miasta posiada w swoim obrębie częściowo odtworzona zabudowę średniowiecznej warowni. Warownia ta składa się z bramy wjazdowej, kamiennym kurhanem oraz drewnianymi chatami. Obok znajduje się również dwupoziomowa wieża obronna wraz z wałami skrzyniowy mi i przyziemiami romańskiej kolegiaty.

W rezerwacie tym prowadzony jest również chów zwierząt gospodarskich. Można tam spotkać owce, swiniodziki, kozy, kury oraz pszczoły.
Patronem Kalisza oraz Narodowego Sanktuarium znajdującego się w tym mieście jest św. Józef. Miejsce to jest obiektem pielgrzymek i ogromnego kultu. Sanktuarium słynie z cudownego obrazu Świętej Rodziny.

Kolejnym punktem na mapie wycieczki po Kaliszu jest Baszta Dorotka słynąca z fragmentów dawnych murów miejskich oraz schron przeciwatomowy liczący prawie 500m2.
Nieopodal Kalisza leży Opatówek. To właśnie w nim znajduje się Muzeum Historii Przemysłu wraz z bogatymi zbiorami zabytkowych urządzeń technicznych z XIX i XX wieku.
Kalisz i okolice to miejsce niewątpliwie godne odwiedzenia. Jest to świetne miejsce na rodzinną wycieczkę i możliwość odczucia powiewu historii.

Przejrzyj też historię Kalisza i okolic – https://www.kaliszonline.pl/2021/12/kalisz-i-okolice-historia-miasta/.