Sudety dla ciekawych – Boboszów

Choć miejscowość ta nie jest zbyt dobrze znana, miłośnicy Sudetów i ich tajemnic z pewnością chętnie zajrzą na jej teren. Boboszów może się okazać ciekawym punktem w programie krajoznawczej wycieczki, szczególnie dla tych, których fascynuje historia tej części kraju.

Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas pobytu na jej terenie?

Z kart historii – dzieje Boboszowa w pigułce

Ta niewielka wieś może się pochwalić średniowiecznym rodowodem, a jej powstanie ma związek z kolonizacją okolic Międzylesia. Opuszczona po najeździe husytów, ponownie zaczęła się rozwijać dopiero w drugiej połowie XVI wieku. Od połowy XVII stulecia aż do końca II wojny światowej, panami tej wsi byli Althannowie z Międzylesia. Dziś jest to spokojne letnisko, w rejonie którego można bez trudu znaleźć tanie noclegi. A co warto tutaj zobaczyć?

Boboszów i jego najważniejsze zabytki

Jednym z ciekawszych zabytków, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po terenie Boboszowa, jest kościół św. Anny. Powstał pod koniec XVIII wieku i do dziś stanowi on jeden z ciekawszych przykładów wiejskiego baroku w tej części kraju. W kościelnym wnętrzu uwagę przyciąga pochodzący z połowy XVIII stulecia ołtarz główny, będący – być może – dziełem Józefa Schramma ze Szklarni i rzeźbiarza Antoniego Nitscha z Międzylesia.

Uwagę przyciąga też mensa ołtarzowa, której nadano ciekawą formę sarkofagu. Pięknie prezentuje się też ambona oraz pieta z lat 80-tych XVIII wieku. Całość robi ogromne wrażenie i sprawia, że miłośnicy sztuki chętnie poświęcają tej niewielkiej budowli sakralnej swój czas.

Więcej atrakcji turystycznych z Sudet znajdziesz w serwisie https://www.sudecki.pl.