Red Fort in Delhi. UNESCO world Heritage Site, the Red Fort is an iconic symbol of India. Delhi, India.

Indie – kraj legenda

Indie to kraj niezwykle kolorowy i różnorodny, położony w Południowej Azji ze stolicą New Delhi, który od dawna fascynuje wielu podróżujących turystów. Kraj ten jest bogaty w piękne plaże, pasma górskie oraz plantacje herbaty. To tutaj zrodziły się religię: buddyzm i hinduizm. Przyjeżdżając tu możemy podziwiać piękne buddyjskie klasztory i świątynie. To również niezwykle aromatyczna kuchnia.

W stolicy mieszka ponad 26 mln ludzi. Pierwsza wizyta może wywołać u turystów swego rodzaju szok.
Z jednej strony przywita nas dżungla, na ulicach spotkamy święte krowy, powietrze jest bardzo zanieczyszczone unoszącym się smogiem, ogromne korki a co najważniejsze można naocznie zderzyć się z biedotą i bogactwem zarazem.

Pamiętajmy też, że znajdziemy tu perełki architektury z czasów dynastii Wielkich Mogołów.
Wszędzie gdzie nie spojrzymy kryją się liczne zabytki.
Zwiedzanie tak rozległego miasta i zakorkowanego, jakim jest Delhi jest bardzo czasochłonne.
Stolica Indii jest najbardziej zaludnionym miastem. Jest czwartym miastem po Tokio. New Delhi jest terytorium Delhi. To właśnie tutaj znajduje się rząd Indii.
Najważniejszą gałęzią gospodarki jest informatyka, telekomunikacja, nowoczesne technologie, a dopiero później turystyka.
Wizytówką miasta jest Brama Indii, która została zbudowana w 1931 roku w hołdzie poległym na wojnie Hindusów. Kiedyś była wjazdem do miasta.

Zabytki, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO:

1. Grobowiec Humajuna – jego architektura przyczyniła się do powstania Tadź Mahal. To pierwszy grobowiec ogrodowy, który powstał w 1570 roku. Tu spoczywa władca Indii z dynastii Wielkich Mogołów.
2. Minaret Kuth Minar czyli wieża meczetu, z której muezin zwołuje wiernych na modlitwę. Ma wysokośc 73 metrów, zdobiony licznymi żłobieniami, wzniesiony jako część pierwszego meczetu w Indiach. Oprócz funkcji teligijnych pełnił również rolę wieży strażniczej. Był pomnikiem zwycięstwa.
3. Czerwony Fort w Starym Delhi. To jedna z największych atrakcji turystycznych, odwiedzana co roku przez miliony turystów. To kompleks budowli fortecznych. Był pałacem Szacha Dżahana. Leży on wzdłuż rzeki Jamuny, która tworzy swego rodzaju fosę.
Świątynia Lotosu jest największą świątynią w całych Indiach, a jej architektura zapiera dech w piersiach. Kształtem przypomina właśnie kwiat lotosu, zbudowana w latach 1980 – 1986. Od roku 1986 została zwiedzona przez 50 milionów turystów, a pomieścić może 2 500 osób. Położna jest w ogrodach. Górna część składa się z 27 płatków kwiatu. Co ciekawe w świątyni nie ma żadnych symboli religijnych dlatego może modlić się w niej każdy człowiek.
New Delhi i Stare Delhi to dwa różne miasta.
Stare Delhi inaczej Szahdżahanabad ma zabudowę ciasną i bardzo chaotyczną. Na wąskich ulicach tłoczą się pojazdy, ludzie i zwierzęta. Panuje tu ogromny hałas. Tutaj znajduje się ulica pełna barwnych straganów i sklepików. To tu właśnie możemy poczuć ten prawdziwy indyjski klimat.
Niedaleko znajduje się największy meczet Dżami Masadżid, który może pomieścić aż 25 tysięcy wiernych.

To tylko namiastka zabytków, które warto zwiedzić w tym uroczym kraju.