Mogilno – atrakcje, co warto zobaczyć

Mogilno to małe miasto powiatowe położone w południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Znane jest przede wszystkim z licznych zabytków świadczących o bogatej historii miejscowości. Co warto zobaczyć w Mogilnie, jakie są atrakcje tego miasta?

Klasztor – perełka miasteczka


Najważniejszym zabytkiem Mogilna jest bezsprzecznie kościół św. Jana Apostoła wraz z przylegającym do niego klasztorem pobenedyktyńskim, obecnie zarządzanym przez zakon kapucynów. Pierwsza romańska świątynia stanęła w pierwotnym miejscu już ok. 1040 roku, z fundacji Kazimierza Odnowiciela. Benedyktyni brali udział w chrystianizacji okolicznych ziem. Zabudowania kościelne i klasztorne na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywano. Do dzisiaj zachowały się jednak fragmenty oryginalnych romańskich murów, romańska absyda, a przede wszystkim prawie tysiącletnie krypty usytuowane pod nawami obecnej świątyni. Kościół wraz z klasztorem są jednymi z najstarszych zachowanych reliktów państwa wczesnopiastowskiego na terenie Wielkopolski.

Śladami ks. Piotra Wawrzyniaka


Przechadzając się ulicami Mogilna, warto zwrócić uwagę również na inną zabytkową świątynię – na kościół farny św. Jakuba, który pochodzi z I połowy XVI wieku, wzniesiony został w stylu gotyckim. Niewielka świątynia pełniła funkcje kościoła parafialnego dla mieszkańców przyklasztornej osady (która otrzymała w 1398 roku prawa miejskie). Fara znana jest jednak przede wszystkim z tego, że jej wieloletnim proboszczem był znany działacz społeczny epoki pozytywizmu, ks. Piotr Wawrzyniak (1849–1910). Zrewitalizował on przykościelną plebanię, doprowadził do powstania Banku Ludowego w Mogilnie (1904), był posłem do pruskiego Landtagu, a nawet założył spółkę, która zajęła się utworzeniem domu wypoczynkowego dla księży „Księżówka” w Zakopanem, który pełni swoją funkcję po dziś dzień.

Liczne pamiątki po dawnych dziejach!


Cmentarz mogileński pełen jest pamiątek i grobów zasłużonych Wielkopolan. Już na pierwszy rzut oka, uwagę zwraca monumentalne mauzoleum ks. Piotra Wawrzyniaka, wzniesione wedle projektu Stefana Cybichowskiego. Kaplica cmentarna znajdująca się na szczycie wzniesienia powstała natomiast po II wojnie światowej, na miejscu zniszczonego drewnianego kościoła św. Klemensa, spalonego przez hitlerowców, a pobudowanego jeszcze w roku 1145. Ważny miejscem na mogileńskiej nekropolii jest także grób powstańców wielkopolskich. Mogilnianie brali udział w powstaniu wielkopolskim roku, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Było to jedyne powstanie w historii Polski, które zakończyło się sukcesem, dlatego wspomina się je na terenie Wielkopolski z dużym szacunkiem i estymą dla bohaterstwa ówczesnych żołnierzy.

Mogilno aktywne!


Mogilno oraz najbliższe okolice doskonale nadają się nie tylko do zgłębiania historii, ale także uprawiania rozmaitych sportów. Ze względu na piękne ukształtowanie terenu i dobrej jakości drogi, gmina będzie doskonałym miejscem do uprawiania kolarstwa. W samym Mogilnie znajduje się pływalnia, hala widowiskowo-sportowa z siłownią oraz nowo powstały, ogólnodostępny stadion lekkoatletyczny. Z tego powodu, miasto może być ciekawą opcją na weekendowy wypad dla pasjonata historii, który lubi odpocząć od zgłębiania dawnych dziejów w sposób aktywny, na łonie natury.